شاید برایتان جالب باشد که بدانید در تقویم دنیا، روز جهانی جوک و خنده وجود دارد. از آنجایی که بسیاری معتقدند خنده بر درد بی‌درمان دواست، اختصاص روزی در تقویم جهان به جوک چندان بی راه نیست.

قدیمی ترین جوک ثبت شده در یک برگ پاپیروس

یکی از قدیمی ترین جوک‌های جهان در پاپیروس، ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید.

بدیهی است که جوک هزاران سال قدمت دارد. نخستین شوخی یا جوکی که روایت می‌شود را به یونانیان نسبت داده‌اند. نخستین کلاب کمدی جهان را هم به یونان باستان نسبت می‌دهند. جایی که در آن یک نفر می‌ایستاد و برای دوستان خود جوک می‌گفت. همچون اجراهایی که امروزه شاهدش هستیم و به‌ آن استندآپ کمدی می‌گوییم. شاید نخستین باری که انسان خود را در نهر آب دید، قضاوت درباره چهره و رنگ را آغاز کرد. برخی معتقدند تاریخ نخستین جوک به این زمان بازمی‌گردد. اما آنچه که تردیدی در آن وجود ندارد، تاریخ کهن جوک در این سیاره است و یکی از عوامل اصلی قهقهه و خندیدن نسل بشر از ابتدا تاکنون بوده است.

تصویر کودک خندان

مطالعات پژوهشگران نشان داده است که خندیدن تأثیرات مثبتی برای ذهن و بدن ما دارد. وقتی جوکی می‌شنویم، می‌خندیم و این خنده موجب کاهش استرس می‌شود که به سیستم ایمنی بدن ما کمک می‌کند. افزایش جریان خون پس از خندیدن سلامت قلب را بهبود می‌بخشد و حتی خنده می‌تواند در بدن ما کالری بسوزاند.

هر کشوری مجموعه طنز منحصر به فرد خود را دارد و روز جهانی قهقهه زمان مناسبی برای به اشتراک گذاشتن این فرهنگ است.

مهم نیست که ما انسان‌ها چه تفاوتی با هم داریم، اما روز جهانی قهقهه به ما یادآوری می‌کند که شوخ طبعی، یک فرهنگ انسانی است وما را به هم پیوند می‌دهد. انسان‌ها تقریباً از زمان آغاز تمدن جوک گفته‌اند که بخندند و قهقهه بزنند. برخی پژوهشگران معتقدند یونانیان برای نخستین بار جوک گفته‌اند و برخی دیگر می‌گویند سومری‌ها ۴۰۰۰ سال پیش‌تر از آنها جوک را باب کرده‌اند. در هر صورت جوک از قدیمی‌ترین تولیدات کلامی و زبانی بشر بوده است.

تصویر کودک شاد

کمی از اخبار فاصله بگیرید

برای یک روز هم که شده در ۱۱تیرماه به مناسبت روز جهانی جوک از اخبار دوری کنید

قطعات طنز را در یکی از روزنامه‌ها یا دیگر رسانه‌ها بخوانید.

می‌توانید بهترین کمدی‌ها را در اینترنت پیدا کنید. انواع رسانه‌ها صوتی، تصویری و نوشتاری در فضای اینترنت و حتی در مطبوعات هر روز بخشی از تولیدات خود را به طنز می‌نویسند و منتشر می‌کنند.

امروز فقط بخندید  :)