بلاگ عباس رجبی

هر آنچه که باید درباره موسیقی بدانید...

ایرج بسطامی در ۴۰ سالگی به اوج فعالیت خود رسید و در ۱۴ سال فعالیت، ۱۱ آلبوم موسیقی به یادگار گذاشت. اجراهای ایرج بیشتر با همراهی سنتور بود.

سیما بینا نوازنده، نقاش، آهنگساز و خواننده آوازها و ترانه‌های محلی ایرانی و نخستین زنی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ کلاس تعلیم آواز دایر کرد.

دسته بندی کلی برای زمینه‌های هنری «هفتگانه‌های هنر» یا «هفت هنر ارسطو» نام دارد. چراکه ارسطو در زمان خود معتقد بود که هنرها به هفت دسته اصلی تقسیم می‌شود.

موسیقی ملل رده‌ای از موسیقی است که دربردارندهٔ سبک‌های گوناگونی از موسیقی جهان شامل انواع موسیقی‌های فولکلور، بومی، سنتی، نوسنت‌گرا و تلفیقی است.

چنگ یا هارپ گونه‌ای ساز زهی باستانی است و در کنار ساز عود (بربت)، از مشهورترین سازهای ایران باستان به‌شمار می‌آمده‌است.

ساز ویولون سل که به زبان ساده و عامیانه چلو نامیده می شود، عضو باس خانواده ی ویولن می باشد که با آرشه ای کوچک تر و باریک تر از آرشه ی ویولن نواخته می شود.

روز مهر و ماه مهر و جشن فرخ مهرگان مهر بیفزا ای نگار ماه چهر مهربان جشن مهرگان ۱۶ مهرماه لغایت ۲۱مهر

ساز قیچک یا غژک، سازی زهی آرشه‌ای است که در ساخت آن از چوب، پوست و فلز استفاده می‌شود.ساز قیچک توانایی اجرای تکنوازی و گروه نوازی را دارد.

رباب از جمله قدیمی‌ترین سازهای زهی مضرابی ایران است که نواختن آن بیشتر در شرق و جنوب شرق کشورمان رواج دارد.ساز رباب از چوب، پوست، زه یا نخ نایلون ساخته می‌شود.

ساز در یک جمله به وسایل و ابزاری گفته میشود که برای نواختن موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این پست از دوشنبه‌ها با اساتید با حسین تهرانی، ‌یکی از نوادر موسیقی ایرانی آشنا می‌شویم. وی پوست تنبک را از نظر طنین صدا به سه قسمت تقسیم نمود.

موسیقی، یکی از بخش‌های جدا نشدنی زندگی بر چه اساس نام‌گذاری شده. از چه اجزایی تشکیل شده و تاریخچه آن در ایران چیست؟

در این پست از دوشنبه‌های با اساتید با استاد آواز اکبر لقا ملقب به جقه آشنا می‌شویم. اکبر لقا اهل اصفهان بوده و در رادیو و تلویزیون تهران فعالیت داشته.

در این پست از دوشنبه‌های با اساتید با استاد ساز سنتور استاد مهدی ناظمی آشنا می‌شویم. مهدی ناظمی در ساخت و نوازندگی سنتور مهارت داشت. ساز‌های سنتور مشهوری داشت.

ساخت سنتور به فیلسوف عالیقدر و موسیقیدان بزرگ قرن چهارم، ابونصر فارابی نسبت داده شده‌است. شواهد بجای مانده از نقاشی ها و حکاکی های موجود نشان می‌دهد که...